Undervisning og læring

Holdtilmelding

Randers Ungdomsskole tilbyder ca. 300 undervisningshold. De fleste hold er tilknyttet folkeskolerne i kommunen eller Ungdomsskolens lokaler på Nyholmsvej 12. En del hold tager udgangspunkt i vores klubber og ungdomsmiljøer. Undervisningen er gratis, men der kan opkræves betaling i forbindelse med kørekort, ture og rejser. Holdene er af forskellig længde og foregår både eftermiddage, aftner, weekender og i ferier. Der er høj grad af involvering af de unge på holdene. Er starttidspunkt ikke oplyst, vil du få besked, når der er tilmeldinger nok til at starte holdet. Har du spørgsmål til fritidsundervisning, så kontakt: Afdelingskoordinator Sille Fogh tlf.: 20239940 eller afdelingsleder Peter Larsen tlf.: 20218240. Tilmeld dig et af de mange spændende og lærerige hold, Randers Ungdomsskole tilbyder. Nedenfor kan du vælge de forskellige tilbud.

Nyholmsvej 12

Ungdomsskolens lokaler på Nyholmsvej 12

Knallert info

Er du 15-17 år og vil køre på lille knallert?

Traktor info

Du kan få traktorkørekort i Ungdomsskolen. Du får undervisning i færdselslære, køreteknik og gennemgang af traktorens mekanik.

Kom med dine gode ideer

Randers Ungdomsskole ønsker dine gode ideer til et hold eller et arrangement i Ungdomsskolen.